poniedziałek, 28 października 2013

Placemaking?

Jakiś czas temu znalazłam w sieci publikację pt. Jak przetworzyć miejsce Podręcznik kreowania udanych przestrzeni publicznych. Nie ma chyba drugiego takiego opracowania, gdzie w tak prosty sposób opisano by dokładnie krok po kroku działania, jakie należy podjąć w celu zaprojektowania i stworzenia dobrego miejsca dla ludzi w przestrzeni publicznej. Publikacja zainteresowała mnie na tyle, że stała się dla mnie podręcznikiem, do którego zaglądam na każdym etapie pracy nad moim projektem.
http://www.mck.pk.edu.pl/panel/dokumenty/PPS,%20Jak_przetworzyc_miejsce.pdf

Szukając dodatkowych informacji na temat działań inspirowanych tą publikacją i Project for Public Spaces niespodziewanie trafiłam na stronę internetową mariacka.eu, gdzie umieszczono zaproszenie na Placemaking na Mariackiej.
http://www.katowice.eu/uploads/articles_files/2013/07/30/3665.pdf
https://www.facebook.com/events/1402162120004692/
Rzecz działa się w Katowicach, więc nie mogło mnie tam nie być. 31 sierpnia i 1 lipca w Galerii Miasta Ogrodów przy ul. Stanisława 4 w Katowicach odbyły się warsztaty, których wynikiem miały być wypracowane pomysły na poprawę funkcjonowania ul.Mariackiej. Placemaking to tworzenie przyjaznego miejsca, w którym ludzie chętnie będą spędzać czas. Co ciekawe i jeszcze dość sporadyczne w naszym kraju, to tworzenie miejsca nie tylko przez architektów. Doświadczenia organizacji Project for Public Spaces dowodzą, że ożywianie miejsc udaje się, kiedy do projektowania angażuje się użytkowników projektowanych przestrzeni, bo to oni wiedzą najlepiej czego im potrzeba.
Wprawdzie uczestników warsztatów było zaledwie kilku, co świadczy o tym, że wciąż musimy pracować nad większym zaangażowaniem ludzi w sprawy publiczne, ale te doświadczenia, których ja tam nabrałam, widząc jak wiele ciekawych wniosków można wysunąć ze wspólnej pracy, na pewno zaowocują przy opracowywaniu projektu dla Myszkowa. Rzecz, która mnie najbardziej zaskoczyła w sprawie ulicy Mariackiej to to, że wszystkim wydawało się, że istotą jest tu konflikt mieszkańców ulicy i właścicieli restauracji. Okazało się jednak, że więcej ich łączy, niż dzieli i razem mogą stworzyć przestrzeń przyjazną dla mieszkańców, klientów, jak i samych przeciębiorców.

Zainteresowanych wynikiem pracy nad ulicą Mariacką zapraszam do przeczytania raportu:
http://www.mila.org.pl/attachments/article/226/MILA+MCK-PK(2013)Mariacka-RAPORT.pdf


Źródło poniższych zdjęć: https://www.facebook.com/events/1402162120004692/









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz